Gondolom mindenki hallotta már a mesét, de aki nem, annak gyorsan vázlatosan és teljességgel spoileresen leírom.
Ez egy német mese, amit a Grimm testvérek gyűjtöttek össze és 1812-ban kiadták. (Ez még nem a mese cselekménye, ha bárki is azt hitte volna.)

"Szép királyné, ezt a játszmát én nyerem,Így miután elmondta a királyné a manónak, hogy az ő neve bizony Rumpelstiltskin, az eltűnt és soha többet nem hallottak róla. A manónak az évek során különböző véget kanyarítottak: elfutott és senki se hallott róla, máshol ketté tépte magát avagy az én Grimm mesés díszdobozos kiadásomban beszakadt alatta a padló (bizonyára a termeszek miatt) és egy végtelen szakadékba esett.
Úgy bizony, mert Rumpelstiltskin a nevem!"
Ezen egyébként kiskoromban is sokszor gondolkoztam, hogy miért egy végeláthatatlan szakadék fölé építették a királyi várat? És hogy utána megjavították-e a padlót, vagy azt a szobát lezárták? De mindegy is, a vége, hogy boldogan éltek, amíg....
Na mármost, az egész mese idealizálva írja le, hogy a molnár lányával milyen nagy szerencsétlenség történt, hiszen az apja hazudott, akinek nem volt pénze kifizetni az adót. De persze az apja sem hazudott igazából, hanem hirtelenjében csak ezt tudta kinyögni, és utána bánkódott a lánya után. (Bánkódott, nem? Hiszen mégis csak a lánya!) És bár a király az én verziómban csak "nagyon megbüntette" volna, de más verziókban a fejét vette volna avagy örökre bezárja egy kamrába. Egyedül ő van beállítva kapzsinak, de a végén a képeken nagyon szépen mosolyog, ezért nem lehet rá haragudni.
Viszont az a gonosz Rumpelstiltskin! Fúj! Hosszú görbe orra van, amin bibircsókok vannak, kicsi is, dagadt is, és még gyereket is kér azért a hatalmas terem aranyért cserébe. Teljesen ellenszenves és negatív szereplő, nem?
Hát nem. Gondoljuk csak végig az egész mesében mindenki cinkelt kártyákkal játszik: az apa, aki félt a börtöntől és ezért a lányát csak úgy odadobja a királynak, egy olyan hazugsággal, amiből a lánynak nagy baja származhat. A lány egy lusta teremtés, semmit sem csinált egész eddigi életében, simán odadobja a még meg sem született lányát, nem is próbál más kiutat keresni, mással végezteti el a munkáját és ő aratja le a babérokat. A király meg.... egyáltalán nincs meg benne semmi, amit egy jó mesebeli királytól elvárunk: öreg, kapzsi és erőszakos. És ráadásnak még idióta is. Az meg sem fordult a fejében, hogy ha a lány aranyat tud szőni szalmából, akkor a molnárnak miért nincs pénze kifizetni az adót, simán beveszi, hogy egy aranybányát kapott és a kapzsiságtól vezérelve emberileg lehetetlen feladattal látja el a lányt, hogy mindössze egyetlen nyamvadt éjszaka alatt szőjön meg egy csarnoknyi szalmát! Ha feltételezzük, hogy a lány tényleg képes aranyat csinálni belőle, akkor is lehetetlen mindezt egy éjszaka alapján megcsinálni. És miért a lányt akarja büntetni, mikor az apja nem fizetett adót? Értelmetlen az egész.
Egyedül egy pozitív szereplő van a mesében, akit a külseje miatt tévesen ítélnek meg: Rumpelstiltskin. Szegénynek bizonyára hányattatott gyerekkora lehetett ezzel a névvel és testalkattal, sosem akarták igazából megismerni, mert ronda. Ő mégis felülemelkedett az emberi gonoszságon és segített egy arra érdemtelen leányon ÖNZETLENÜL!
![]() |
Szegény Rumpelstiltskin könnyeivel küszködve dolgozik éjszakába nyúlóan, és csak szeretet kér cserébe.. |
Sőt! Tovább megyek, miután a királyné megszegte a szavát és nem akarta odaadni neki azt, amit megígért, pedig neki köszönheti az életét és a jólétét, Rumpelstiltskin nagy előzékenységről téve tanúbizonyságot engedményt adott annak a hazug dögnek: van három napja, hogy kitalálja a nevét.
![]() |
Rumpelstiltskin igazolvány képe |
Mégis nem akarja erővel elvenni a kislányt, azt szeretné, ha a királyné állná a szavát és önszántából adná neki, ezért adta neki fel ezt a feladványt. A királyné pedig mindezek után nem becsületes eszközökkel kémkedett a manó után, aki bizonyára előre örült annak, hogy végre nem lesz egyedül, hanem egy társra talál. Képzeljük el szegény Rumpelstiltskin csalódottságát, mikor meghallotta a gyűlölt nevet, ami egyben nem csak a gyerekkori szenvedéseit, de a mostani kudarcát is eszébe juttathatta.
Egy ilyen kicsi ember és mennyi kín... Igen, ember! Mert belé több emberség szorult, mint a molnárba, a lányába és a királyba együttvéve! Mégis ő az, akit annyian átkoznak, akitől undorodva fordulnak el, akit gyűlölnek, úgy hogy nem is ismerik! Miután az utolsó esélye is elúszott, hogy szerető társra/barátra találjon nem csoda, hogy kettétépte magát (avagy elfutott, avagy hatalmasat dobbantva szakadékba esett).

Hazudj, úgyse derül ki az igazság!
Kendd másra!
Legyél lusta, a végén találni fogsz magadnak egy gazdag, öreg pasit, akinek a pénzén élősködhetsz!
Nem kell igazságosnak lenned, vagy okosnak, lehetsz kapzsi, a végén úgyis boldogulsz.
Ne tartsd meg az ígéreteidet!
És legvégül: Ítélkezz külső alapján!
Ennek a mesének nem így kellett volna végződnie...